Ahşap Nedir?

Bir tohum toprağa düşer, filizlenir ve fide halini alır. Fide bir yaşına geldiğinde fidan olur. Daha sonra dalları, yaprakları ortaya çıkar ve minyatür bir ağaç olur. Her yıl katman katman büyür ve gerçek bir ağaca dönüşür.

Yıllık halka veya yaş halkası olarak adlandırılan, ağacın her yıl enine ve boyuna büyümesiyle ortaya çıkan odun tabakası vardır. Yılın çok yağışlı zamanlarında açık renkli geniş bir halka, kurak zamanlarda ise ince ve koyu renkli halkalar meydana gelir. Bu halkalar ağacın kaç yaşında olduğunu kolaylıkla gösterir.

Genellikle ömrünü tamamlayan veya büyümeyi durdurmuş ağaçların özenle seçilerek kesiminden elde edilen ahşap; anizotrop (yani farklı yönlerde çekme ve basınç dayanımları farklıdır.örneğin liflerin yönünde uygulanan kuvvete dayanım liflere dik uygulanan dayanımdan 10 kat daha fazladır.), heterojen ve lifli bir yapı malzemesidir.

Ahşap, yapı malzemesi olarak çatı, karkas, duvar ve döşeme kaplaması, pencere, kapı vs. olarak kullanılır. Mobilya ve dekorasyon amaçlı kullanılan ahşap ise oldukça geniş yelpazede birçok çeşitte üretilmektedir.

En bilinenleri; masa , sehpa, koltuk, yatak, dolap, raf, saksı, kesme tahtaları, sunum tahtaları, tahta kaşıklar, duvar panoları… Dekorasyon amaçlı kullanılan pek çok ahşap malzeme de vardır. Kullanıcılara doğal güzelliğiyle huzur verir. Her ağacın kendine özgü renk geçişleri ve dokusu vardır. İnsan eli değmeden ortaya çıkan bu desen ve renkler, eşi benzeri olmayan bir sanat eseri gibidir.

Ahşabın üretildiği ağaca göre kullanım alanları da değişmektedir. Köknar ağaçlarından üretilen ahşaplar reçinesiz ve yumuşaktır; iskele, kalıp ve kaplama işlerinde kullanılır. Çam ağaçları ise reçinelidir, bu özelliği onu daha dayanıklı yapar, doğrama işlerinde kullanılır. Meşe oldukça serttir. Bu nedenle çok dayanıklı ve işlenmesi zordur. Mobilya yapımında kullanılanlar ise ceviz,dişbudak, kayın ve gürgen gibi değerli ağaçlardır.

Kimyasal özellikler bakımından ahşapta %60 Selüloz, %25-30 Linyin (selüloz ile birlikte bitkinin odunsu yapısını oluşturur), %10-15 Pektin bulunur. Ahşabı fiziksel olarak incelersek; nemi emer, sıcaklık artışında genleşir, ısı iletkenliği zayıftır başka bir değişle ısı yalıtımı iyidir, elektriği iletmez, çevresel faktörlere göre dayanıklılığı değişir.

Ahşap içerisinde neme bağlı olarak su bulunmaktadır. Kesin işleminden sonra buharlaşan su kendi haline bırakılırsa ağacın türüne göre birkaç yılda kurur. Kuru ahşapta yaklaşık %20 dir, ekstra işlemlerden geçerek kurutulmuş ise %9 un altında su oranı görülebilir. Ahşabı açık havada bırakarak, sıcak hava ile fırınlayarak, yüksek frekansla veya vakumlayarak kurutmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =